Filipiny
Filipiny to państwo wyspiarskie leżące na ponad siedmiu tysiącach wysp, położone w Azji południowo-wschodniej, jak na ten kontynent dość nietypowe, ponieważ dominującą religią jest katolicyzm. Filipiny były hiszpańską kolonią przez ponad 300 lat i przez ten czas mieszkańcy zostali schrystianizowani. Pod koniec XIX wieku Hiszpanów zastąpili Amerykanie. Filipińczycy uzyskali niepodległość po II wojnie światowej. Stolica Filipin, Manila, to miasto, które podczas wojny podzieliło los Warszawy i mocno ucierpiało. Dzisiaj zwana „Perłą Orientu” Manila jest miastem pełnym kontrastów, które warto zobaczyć nie tylko ze względu na walki kogutów. Wakacje na Filipinach to idealny kierunek dla miłośników rajskich plaż. Biały piasek, turkusowa woda, palmy i rozpięte na nich hamaki… z tych wakacji przywieziecie zdjęcia przypominające pocztówki. To idealny kierunek także dla amatorów nurkowania wśród rafy koralowej, kitesurfingu i masaży na plaży. Wspomnieć trzeba zwłaszcza wyspy: Boracay ze świetnymi warunkami do kitesurfingu, Mindoro, Palawan, skąd można wybrać się na „island hopping” – całodzienną wycieczkę łodzią, podczas której odwiedzicie kilka wysp. Na wyspie Bohol mieszkają urocze tarsjusze i znajdują się Wzgórza Czekoladowe.
Wjazd
Obywatele Polski nie potrzebują wizy do Filipin na pobyt krótszy niż 30 dni. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego przyjazdu na Filipiny.
Szczepienia i zdrowie
Przed wyjazdem na Filipiny nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane są standardowe szczepienia: na błonicę, tężec, dur brzuszny i wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Zalecamy pić wodę butelkowaną.
Warunki podróżowania
- Z dniem 3 sierpnia 2023 r. władze Filipin zniosły obowiązek przedłożenia zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19 lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa przy wjezdzie na terytorium kraju.
- W ciągu 72 godzin przed wyjazdem na Filipiny istnieje wymóg wypełnienia formularza lokalizacyjnego eArrival Card, który jest dostępny pod adresem:
https://etravel.gov.ph/
Pieniądze
Waluta Filipin to peso filipińskie (PHP). Za butelkę wody (1,5 l) zapłacimy ok. 35 PHP, za obiad dla dwóch osób – 750 PHP, a za kilogram bananów – 60 PHP. Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie i wymieniać w kantorach, co jest trochę korzystniejsze od wypłaty w bankomatach.
Język
Obowiązują dwa języki urzędowe: filipiński i angielski. Edukacja na Filipinach jest prowadzona w języku angielskim więc każdy, kto chodził do szkoły, porozumiewa się w tym języku.
Elektryczność
Na Filipinach używa się gniazdek typu amerykańskiego, z dwoma płaskimi bolcami. Potrzebna jest przejściówka, którą można bez problemu kupić na miejscu.
Bezpieczeństwo
Z wyjątkiem północny wyspy Mindanao Filipiny są bezpiecznym miejscem. Radzimy nie przyjmować poczęstunku od obcych i jeździć oznakowanymi taksówkami. Ze względu na ochronę przyrody i przepisy, z wakacji na Filipinach nie wolno przywozić rafy koralowej ani muszli.
Ekwipunek
Na wakacje na Filipinach wystarczy zabrać rzeczy niezbędne do plażowania.
Książki i filmy
Książka Tomasza Owsianego „Pod ciemną skórą Filipin” to reportaż o tutejszych mieszkańcach, opowieści o różnych ludziach, od multimilionera po szamana. Polecamy także wiersz Wisławy Szymborskiej „Tarsjusz”. Nawet polską noblistkę urzekły te wielkookie stworzenia.
Klimat Filipin można opisać dwoma słowami: gorący i wilgotny. Wyjazd najlepiej zaplanować w okresie od grudnia do marca, kiedy jest najbardziej sucho, a średnia temperatura wynosi około 25˚C. Od sierpnia od października rejony te nawiedzają tajfuny. W pozostałych miesiącach opady występują raczej popołudniami.